Vállalkozás szüneteltetése a járványhelyzet alatt

A cikk végén képernyő képekkel, lépésről lépésre!

Elsőként egy fontos tény, mert ezzel kapcsolatban sok vállalkozás tévedésben van:

Társas vállalkozást nem lehet szüneteltetni! Akkor sem, ha katás! Szüneteltetni kizárólag egyéni vállalkozó tud.  

Második fontos dolog: szüneteltetést csak a vállalkozó ügyfélkapuján keresztül lehet elindítani, könyvelő meghatalmazással nem tudja!

Harmadik nagyon fontos dolog: jelenleg túlterhelt a SZÜF portál, így elképzelhető, hogy nem sikerül határidőben teljesíteni a bejelentést. Várhatóan nagyon sokan fognak március 31-én szüneteltetést bejelenteni. Ebben az esetben adnak rá lehetőséget, hogy utólag, e-papír alkalmazás útján tedd meg a bejelentést. Macerás, időrabló és problémás. Erről fogok majd egy újabb bejegyzést írni.

A szünetelés időtartama legalább egy hónap és legfeljebb két év. A szünetelés a bejelentés napját követő naptól él. Tehát, ha április 1-től akarod a vállalkozásodat szüneteltetni, akkor a bejelentést március 31-én kell megtenni. Nem hamarabb és nem később! A szünetelés kezdő időpontját követő egy hónapon belül a tevékenységet újra folytatni nem lehet, ki kell várni az egy hónapot. (Ebben az esetben a tevékenység folytatására vonatkozó bejelentés érvénytelen lesz!) Az egy hónap után viszont akár 1 napra is elkezdhető újra a tevékenység, majd utána lehet újra szüneteltetni.

A szünetelés kezdetét elektronikus úton, a  https://www.nyilvantarto.hu/ugyseged/ oldalon kell bejelenteni. Igazolvánnyal rendelkező egyéni vállalkozó tevékenysége szüneteltetésének a feltétele, hogy az egyéni vállalkozó igazolványát a Hatóságnak személyesen vagy postai úton leadja. Az igazolványt a Hatóság az igazolvány beérkezésének vagy leadásának napján érvényteleníti, és ennek tényét bejegyzi a nyilvántartásba. Az elektronikus úton megtett bejelentés akkor lesz érvényes, ha a tevékenység szünetelését a nyilvántartásban bejegyezték. Erről értesítést küldenek, amely megtekinthető a Webes Ügysegéd felületén. (Le is tölthető.)  A bejelentett adatok bárki által megtekinthetők az Egyéni vállalkozók nyilvántartásában. Itt tudod ellenőrizni – és kell is! – üzleti partnereidet, amennyiben egyéni vállalkozás keretében végzik tevékenységüket. A felületen megjelenő adatok 5 percenként frissülnek. (Állítólag… )

Amennyiben pénzforgalmiszámla nyitásra kötelezett egyéni vállalkozó vagy (mert áfakörös vagy, nem alanyi mentes), úgy a szünetelés ideje alatt a számládat megszüntetheted. Ha úgy döntesz, hogy megtartod, akkor a szünetelés tényét a bankod felé is jelentened kell, ugyanis a szünetelés ideje alatt a bankszámládon jóváírt bank által fizetett kamat nem számít vállalkozói bevételnek, hanem az kamatjövedelem lesz, és a banknak adó megállapítási, levonási és bevallási kötelezettsége van ezzel kapcsolatban.

A szünetelés időtartama alatt az egyéni vállalkozó egyéni vállalkozói tevékenységet nem végezhet, egyéni vállalkozói tevékenységhez kötődő új jogosultságot nem szerezhet, új kötelezettséget nem vállalhat. Az egyéni vállalkozó tevékenységének folytatása során a szünetelésig keletkezett és azt követően esedékessé váló fizetési kötelezettségeit a szünetelés ideje alatt is köteles teljesíteni. Amennyiben a tevékenységet az egyéni vállalkozó folytatni kívánja, úgy azt a fenti linken szintén a megelőző napon be kell jelenteni. A szünetelés kezdetének és végének bejelentése is illetékmentes.

Mit jelentenek mindezek a gyakorlatban?

A szüneteltetés ideje alatt nem folytathatsz vállalkozói tevékenységet és alkalmazottat sem foglalkoztathatsz. (Van kivétel.) Társadalombiztosítási szempontból ezen időszak alatt szünetel a biztosításod is, tehát ellátás sem illet meg, táppénzre és egészségügyi szolgáltatásra sem vagy jogosult. Legalábbis az egyéni vállalkozásod által. Amennyiben máshol biztosított vagy, úgy természetesen annak a jogviszonyodnak az alapján továbbra is biztosított vagy. Mivel egyéni vállalkozóként nem vagy biztosított és személyes jövedelmet sem vehetsz ki a vállalkozásodból, így nincs járulékfizetési kötelezettséged és a szünetelés ideje alatt erről a bevallásokat sem kell benyújtanod (58-as bevallás!). Ha a vállalkozásodon kívül máshol sincs jogviszonyod, tehát egyáltalán nem vagy biztosított, úgy be kell jelentkezned a szünetelés első napjától egészségügyi szolgáltatási járulék tekintetében és a szünetelés időtartama alatt minden napra meg kell fizetned. Ez 2020-ban havi 7.710 Ft, egy naptári napra 257 Ft.

Katásként akkor mentesülsz a szünetelés idejére a kata fizetése alól, ha a szünetelés időtartama az adott hónap egészében fennáll. Tehát, ha április 1-én jelented be a szünetelést, akkor április hónapra még kell katát fizetned, mert a szünetelés csak a bejelentést követő naptól él, vagyis árilis 2-től. Ahány hónapra nem kell megfizetned a katát, annyiszor 1 millió forinttal csökken az éves kata kereted és ha az iparűzési adóban a tételes fizetést választottad, akkor a 2,5 millió forintos adóalapot is arányosan kell megállapítani. Ha alanyi mentes vagy áfában, akkor szünetelés esetén az alanyi mentesség értékhatára nem változik, nem kell arányosítani!

Az egyéni vállalkozó a szünetelés ideje alatt gazdasági tevékenységet nem folytathat, de mi történik abban az esetben, ha a vállalkozó tevékenységének szünetelése alatt folyik be olyan bevétel, melyet még a szünetelés kezdete előtt teljesített és számlázott ki a vállalkozó, illetve olyan kiadásai merülnek fel, melyek kiegyenlítése nélkül a vállalkozói tevékenységét folytatni később nem tudná? 

A személyi jövedelem adó hatálya alá tartozó (nem katás) egyéni vállalkozó a szünetelés időszakában költséget (ide értve az értékcsökkenési leírást is) nem számolhat el. Kivéve:

A szünetelés kezdő napjától az addig végzett egyéni vállalkozói tevékenységre tekintettel a szünetelés megkezdésének adóévéről szóló adóbevallás benyújtásáig

  • befolyt ellenérték (bevétel) a szünetelés megkezdése adóévében megszerzett vállalkozói bevételnek,
  • igazoltan felmerült kiadás a szünetelés megkezdése adóévében elszámolható vállalkozói költségnek

minősül, amelyet az egyéni vállalkozó a szünetelés megkezdése évéről szóló adóbevallásában vesz figyelembe.

A szünetelés befejezését követően a tevékenység folytatása előtt

  • a legfeljebb három évvel korábban beszerzett, és utóbb a tevékenység végzése során felhasznált anyag-, árukészlet beszerzésére fordított, korábban költségként még el nem számolt kiadásait, valamint a tevékenység folytatásához szükséges és a szünetelés időszakában elkerülhetetlen egyéb kiadásait elszámolhatja,
  • a legfeljebb három évvel korábban beszerzett tárgyi eszközök és nem anyagi javak értékcsökkenési leírásának elszámolását megkezdheti.

Amennyiben a vállalkozás az adóév minden napján szünetel, úgy a befolyt bevételekre és a felmerült kiadásokra az önálló tevékenységből származó jövedelem megállapítására vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni.

De mi a helyzet a katásokkal, ha a szünetelés ideje alatt folyik be bevétel, amelyet még a szünetelés előtt számláztak ki?

Sajnos, erről nem rendelkezik a kata törvény, de egy NAV állásfoglalás szerint kata bevételnek kell tekinteni, hiszen a kata alanyiság a szünetelés ideje alatt is fennáll.

Ebben az esetben számolnunk kell azzal, hogy esetlegesen 40% különadó terhelheti a bevételt, mert a szünetelés hónapjainak számával arányosan csökken az éves kata keretünk.

És most nézzük, hogyan kell bejelenteni a szünetelést!

Ezen az oldalon tudsz szüneteltetni: Webes Ügysegéd

Jelentkezz be ügyfélkapun a megszokott módon!

Bejelentkezés után kattins fent az “Új kérelem, nyilatkozat benyújtása” lehetőségre!

Majd kattintás az “Egyéni vállalkozás” menüpontra.

A következő oldalon még egyszer az “Egyéni vállalkozás” lehetőségre kattins.

Aztán pedig az “Egyéni vállalkozói evékenység szüneteltetése” menüpontra.

Nyomj egy “Tovább” gombot!

Ellenőrizd az adatokat a képernyőn, majd kattins a “Bejelentés megtétele” gombra!

És ezzel kész is vagy! 🙂

További cikkek

Uniós alanyi mentesség II.

Felejtsd el, amit az alanyi mentesek külföldi ügyleteiről eddig tudtál! Alanyi mentesek áfa levonási joga Általános esetben az alanyi adómentes adózó nem jogosult előzetesen felszámított

Tovább »

Uniós alanyi mentesség I.

Felejtsd el, amit az alanyi mentesek külföldi ügyleteiről eddig tudtál! Uniós alanyi mentesség választása, feltételei 2025-től minden uniós tagállamban – ahol létezik alanyi mentesség –

Tovább »

Dropshipping vagy fulfillment?

Az e-kereskedelem rohamos fejlődésével egyre több vállalkozás választja a dropshipping vagy a fulfillment szolgáltatásokat a terméklogisztika terén. Mindkét modell lehetővé teszi, hogy a kereskedők a

Tovább »

Írj nekünk!