Uniós alanyi mentesség II.

Felejtsd el, amit az alanyi mentesek külföldi ügyleteiről eddig tudtál!

Alanyi mentesek áfa levonási joga

Általános esetben az alanyi adómentes adózó nem jogosult előzetesen felszámított áfa levonására, de a törvény eddig is meghatározott kivételeket, ezeket most nem ismertetem. Az áfa törvényből kiolvasható volt – a tételesen felsorolt eseteken kívül –, hogy az alanyi mentes adózó által nem belföldön teljesített szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés adólevonási joggal jár, de az adóhatóság ettől eltérő értelmezése miatt ezt nem alkalmazta szinte senki. 2022. év végén ezt rendezték a törvényben és meghatározták ennek részletes szabályait. Az „új” szabály november 24-től volt hatályos és lehetőséget adott arra, hogy 2022. január 1-től visszamenőleg alkalmazzuk.

Ennek most nagyrészt búcsút inthetünk az uniós alanyi mentesség megjelenésével.

Hogyan nézett ki eddig a levonási jog?

Amennyiben az alanyi adómentes adóalany külföldi teljesítési helyű szolgáltatást nyújt vagy termékértékesítést végez, úgy az ezen tevékenységhez közvetlenül kapcsolódó előzetesen felszámított áfa levonható.

Ilyen szolgáltatásnyújtás pl. a digitális termékértékesítés Etsy-n, ahol a platform felé kell számlázni (külföldi adóalany felé számlázás), ilyen lehet a Fiver-en keresztül nyújtott szolgáltatás stb.

A termékértékesítések közül a távolsági értékesítés, amennyiben bejelentkezünk a célország áfája alá (OSS rendszer használat), valamint az import távolsági értékesítés.

Milyen áfát vonhatunk le a fenti tevékenységek kapcsán?

Pl. a külföldi platform jutaléka miatti általunk bevallott áfát, Facebook, Google hirdetések után fizetendő áfát, a fenti szolgáltatásnyújtás, termékértékesítés érdekében beszerzett áru, anyag, igénybevett szolgáltatás, digitális termék vásárlás, szoftver előfizetés stb. áfáját, import áfa.

Fontos, hogy az áfát csak olyan mértékben lehet levonni, amilyen mértékben a fenti tevékenységhez kapcsolódik!

Levonási jog 2025. január 1-től

Tekintettel arra, hogy 2025. január 1-től lehetőség nyílik az unió más tagállamában is alanyi mentességet (adómentességet) választani, nem gyakorolható levonási jog azon ügyletekhez kapcsolódó beszerzések vonatkozásában, amelyeket az adóalany a Közösség olyan tagállamában teljesít, ahol alanyi adómentesként jár el.

Ez még hagyján, de a szabály azt is kimondja, hogy a belföldön letelepedett és alanyi mentességet választott adóalany nem gyakorolhat adólevonási jogot azon belföldi beszerzési ügyletei vonatkozásában sem, amelyeket olyan, más EU-s tagállamban teljesített ügyleteihez használ fel, amely érintett másik tagállamban egyébként nem választott az alanyi mentességnek megfelelő adómentességet.

Vagyis mindegy, hogy a másik tagállamban alanyi mentességet választottunk vagy megfizetjük az adott állam áfáját, egyik esetben sem vonhatjuk le a belföldön (Magyarországon) keletkezett levonható áfát.

Azonnal letölthető Webshopok és piacterek adózása kiadvány, amelyből megtudhatod:

  • milyen vállalkozási formában végezzem? (Szempontok figyelembevétele.)
  • milyen adózási módot alkalmazzak, hogy a legjobban jöjjek ki? (Adózási módok rövid összehasonlítása.)
  • alanyi mentes vagy áfás legyek? Melyiknek mi az előnye/hátránya?
  • kinek számlázzak és hogyan? Egyáltalán mi az, amit ki kell számláznom? Mi lesz a teljesítés időpontja?
  • mikor keletkezik a bevételem?
  • milyen árfolyamon keletkezik bevételem?
  • mit kezdjek a külföldi kiadásaimmal?
  • köteles vagyok-e megadni a közösségi adószámomat?
  • Print on Demand értékesítés, 
    digitális termékekfizikai termékek értékesítése adóalanyok/magánszemélyek felé, uniós tagállamba, harmadik országba saját webshopon és piactéren keresztül
  • dropshipping
  • áfa helyes meghatározása
  • mivel tudom igazolni, hogy a termék elhagyta Magyarország területét?

Import távolsági értékesítés - dropshipping

Harmadik államból vagy harmadik állam területével egy tekintet alá eső területről importált termék távértékesítése (a továbbiakban: harmadik államból importált termék távértékesítése): termék olyan értékesítése, amikor a termék küldeménykénti feladását vagy fuvarozását az értékesítő maga, vagy javára más végzi – ideértve az értékesítő közvetett részvételével történő feladást, fuvarozást is – harmadik államból vagy harmadik állam területével egy tekintet alá eső területről a Közösség valamely tagállamában lévő beszerző nevére szóló rendeltetéssel, feltéve, hogy a következő feltételek teljesülnek:

a) a termék értékesítése

aa) olyan adóalany vagy nem adóalany jogi személy részére történik, akinek (amelynek) beszerzése, mint termék Közösségen belüli beszerzése után a 20. § (1) bekezdés a) és d) pontja értelmében nem kell adót fizetnie; vagy

ab) bármely más nem adóalany személy, szervezet részére történik; és

b) az értékesített termék:

ba) nem új közlekedési eszköz; illetve

bb) nem szolgál fel- vagy összeszerelés tárgyául, függetlenül attól, hogy azt kíséri-e próbaüzem, vagy nem.

Ez egy klasszikus webáruház dropshipping modell, mint pl. ha Kínából rendeljük a terméket, de onnan egyenesen a magánszemély vevőnek megy valamely uniós országba.

Az import távolsági értékesítés során az alanyi adómentes nem járhatott el alanyi mentes minőségében, vagyis az import távértékesítések tekintetében adófizetési kötelezettség terhelte, ugyanakkor az adóalanyt ezen értékesítéséhez beszerzett termékek, igénybevett szolgáltatások tekintetében az előzetesen felszámított adó levonásának joga az általános szabályok szerint illette meg.

Ráadásul a 150 euró belső értéket meg nem haladó küldemény értékesítése esetén alkalmazható volt az import egyablakos rendszer (IOSS), amely azt jelentette, hogy az import áfa mentes, az értékesítésnél pedig a célország áfáját az IOSS rendszeren keresztül lehetett itthon bevallani és befizetni.

Ez változik most meg 2025. január 1-től az alábbiak szerint:

A új szabályozás szerint az import távolsági értékesítés beletartozik az alanyi adómentes keretbe, ezzel együtt akár belföldön, akár a Közösség másik tagállamában alanyi adómentes minőségben járunk el, nem illet meg minket az import egyablakos rendszer választásának joga IOSS)!

Külföldre nyújtott szolgáltatások

Kikerült a törvényből a külföldi teljesítési helyű szolgáltatásokra vonatkozó azon szabály, mely szerint nem járhat el az adózó alanyi mentes minőségében, valamint az ehhez kapcsolódó beszerzések áfája levonható. Így 2025-től nem vonható le a külföldi adóalanyok felé nyújtott szolgáltatásokhoz kapcsolódó előzetesen felszámított áfa (pl. közösségi vagy unión kívüli adóalanytól igénybevett szolgáltatásra bevallott áfa, Facebook, Google stb. számlák után itthon befizetendő áfa).

Előző rész:

Uniós alanyi mentesség I.

Felejtsd el, amit az alanyi mentesek külföldi ügyleteiről eddig tudtál! Uniós alanyi mentesség választása, feltételei 2025-től minden uniós tagállamban – ahol létezik alanyi mentesség –

Tovább olvasom »

További cikkek

Uniós alanyi mentesség II.

Felejtsd el, amit az alanyi mentesek külföldi ügyleteiről eddig tudtál! Alanyi mentesek áfa levonási joga Általános esetben az alanyi adómentes adózó nem jogosult előzetesen felszámított

Tovább »

Uniós alanyi mentesség I.

Felejtsd el, amit az alanyi mentesek külföldi ügyleteiről eddig tudtál! Uniós alanyi mentesség választása, feltételei 2025-től minden uniós tagállamban – ahol létezik alanyi mentesség –

Tovább »

Dropshipping vagy fulfillment?

Az e-kereskedelem rohamos fejlődésével egyre több vállalkozás választja a dropshipping vagy a fulfillment szolgáltatásokat a terméklogisztika terén. Mindkét modell lehetővé teszi, hogy a kereskedők a

Tovább »

Írj nekünk!